Svindel forsvinder ikke – men skal ikke stoppe os i at forsøge!

Sune gabelgård om svindel og fremtiden

Sune Gabelgård er head of financial crime prevention i Vipps MobilePay og desuden også ordstyrer på konferencen Fraud & IT-relateret økonomisk kriminalitet den 20. marts. Sune Gabelgård får dig igennem dagens spændende og intense program.

Inden konferencen kan du læse et spændende interview med Sune her.

Du har været ordstyrer på konferencen i flere år. Hvilken værdi giver det dig at deltage på konferencen? Og Hvorfor mener du det er vigtigt at være med på konferencen?

Der er tre elementer som jeg ser frem til hvert år, det er det overraskende element, hvor jeg enten under netværksdelen eller under indlæggene bliver beriget med ny viden eller et nyt perspektiv på nogle af de udfordringer jeg har haft i min hverdag, med bekæmpelsen af svindel. Så er der det bekræftende element, hvor jeg får en pejling i forhold til om det, jeg og mit team arbejder med er nogenlunde i sync med det arbejde, der bliver lavet af andre i branchen. Så er der selve netværkselementet, hvor jeg får adgang til eksperter fra mange forskellige områder, som både kan give mig sparring her og nu, men også bruges som livliner i dagligdagen. Med de tre elementer i baghovedet håber jeg det er åbenlyst for alle at denne konference er mere end blot en konference, fordi den også åbner for et helt unikt netværk.

Hvad glæder du dig særligt til i forhold til årets program?

Jeg glæder mig til alle indlæg, men i særdeleshed til de talere som kommer fra ”nye” områder, eksempelvis eksperter der arbejder med præventivt arbejde og hvidvask/KYC-området. Det er to områder som spiller en afgørende rolle i forhold til at lykkes med missionen om at stoppe svindel, men områder som vi i svindler verdenen ikke har været gode nok til at indtænke som en del af løsningen.

Hvilke udfordringer i forhold til Fraud ser du som de største for Finanssektoren lige nu?

En af de helt store udfordringer for alle aktører der arbejder med svindel bekæmpelse er data, herunder data kvalitet og data adgang. De fleste arbejder fortsat i siloer og snakker om ekstern data deling, men reelt har de ikke selv fået nedbrudt de interne siloer i deres organisation. Det forstyrrer diskussionen om data deling og nogle gange kan det fremstå som om man ønsker at ”opfinde” en ekstern problemstilling som undskyldning for at man ikke kommer i mål, uden at have opnået de synergier der er i eksempelvis brugen af- og fokus på forbedring af data på tværs i en organisation. Data delings snakken er lidt blevet en sutteklud og sandheden er, at der er lang vej før brugen af- og forbedringen af intern data er i mål.

Den dårlige nyhed er at svindel aldrig kommer til at forsvinde, den har altid været her også før vi blev digitale, den er her nu og vil også være her i fremtiden. Men det må ikke stoppe os i at forsøge. Svindlerne vil hele tiden tilpasse sig og vores opgave er at tænke som en kriminel, så hvis jeg laver et tiltag der lukker det her hul, hvad er så svindlernes næste træk – og skal jeg så overveje at lukke det hul som svindlerne ikke har set endnu, trods det at vi ikke har tabt penge her endnu. Den tanke er ekstremt svær at fastholde i en kommerciel verden med KPI´er, det er vores opgave at udfordre denne tankegang og sikre investeringer i at lukke huller som ikke er udnyttet af svindlere endnu, det lyder nemt, men det er det ikke.

Hvordan ser fremtiden ud for Fraud? Vil der komme andre udfordringer og muligheder i fremtiden?

Nu kunne jeg godt skrive noget om, hvor stor indflydelse AI vil få på svindel, men det orker jeg bare ikke ….. for både på svindlernes side er der umiddelbart ingen grund til at investere i AI fordi de fortsat lykkes med deres basale metoder og for os, der prøver at forhindre svindel, vil det være et teater, hvis vi starter med at tale om AI uden at tale om data og ”the human intelligence” – får vi ikke styr på data udfordringen og har de rigtige hoveder, så bliver brugen af AI i bedste fald ligegyldig, uforholdsmæssigt dyr og med et begrænset udbytte, vi kommer til at fejle miserabelt, jeg ved at det ikke er det man har lyst til at høre, men her vil jeg gerne dele af min erfaring med mange fejl gennem tiden.

Hvad er dine egne forventninger til konferencen? 

Jeg ser frem til en konference med interessant og berigende indlæg, derudover snakken ved kaffemaskinen som altid har givet mig noget med hjem.

Hvis du skulle holde et indlæg på konferencen om 5 år, hvad ville du så tale om til den tid?

I en fremtidig udgave af konferencen vil jeg gerne tale om den succes vi har opnået ved at få forbedret data kvaliteten, nedbrudt de interne siloer og brugen af AI til at fjerne de repetitive og manuelle arbejdsopgaver som er vigtige, men som ikke reelt gør os bedre. Så en overskrift for et fremtidigt indlæg kunne også være ”sådan brugte vi AI til at frigøre den menneskelige super kraft”

Vil du høre mere fra Sune Gabelgård?

Vær med på konferencen Fraud & IT-relateret økonomisk kriminalitet den 20. marts, hvor Sune Gabelgård vil være ordstyrer og moderator gennem dagens spændende program. Læs mere om konferencen og tilmeld dig her.

Del dette Indlæg