Den nye EU Hvidvaskpakke

Den nye EU Hvidvaskpakke - konference - Insight Finance

Bliv klar til AMLR og AMLD6

Den kommende pakke er officiel: Med anvendelse fra den 10. juli 2027 står virksomheder og finansielle institutioner nu over for markante ændringer i krav, tilsyn og compliance. Hvad betyder det for dig?

På konferencen “Den nye EU Hvidvaskpakke – AMLR, AMLD6 & AMLA” den 10. marts 2027 får du det fulde overblik over de nye regler, og hvad de betyder for netop din rolle, din afdeling og din organisation, og så kan du høre praktiske erfaringer fra dem, der allerede arbejder med omstillingen.

Du bliver klædt på til:

  • At forstå og omsætte AMLR og AMLD6 i praksis
  • At forberede din organisation på compliance-krav i 2027 og frem
  • At håndtere direkte tilsyn fra den nye europæiske myndighed, AMLA
  • At tilpasse governance, kontrol, KYC og indberetning til de nye standarder
  • At balancere GDPR og informationsdeling under Artikel 75
  • At spotte og imødegå truslen fra infiltrering i den finansielle sektor

Målgruppe:

Konferencen er lavet til dig, som arbejder som jurist, advokat, AML og compliance ansvarlig, risk manager, intern revisor eller rådgiver.

Omfatter virksomhedstyper som: Banker og finansielle institutioner, advokater og revisorer, ejendomsmæglere, spiludbydere, investeringsselskaber, crowdfunding udbydere, virksomheder i handel med ædelmetaller, professionelle sportsklubber m.fl.

Glæd dig til en dag spækket med viden, indsigter, erfaringsdeling med branchens eksperter og værktøjer, der gør dig klar til den nye hvidvaskpakke.

Hvis du ønsker at deltage på andre finansielle events, så se alle vores finansielle konferencer her.

Del denne Event
Anita Nedergaard taler på konferencen Den nye EU Hvidvaskpakke - Insight Finance
Anita Nedergaard
Country AML responsible
Nordea
Casper Collin Scheel-Lyngbye taler på konferencen Hvidvask - Insight Finance
Casper Collin Scheel-Lyngbye
Global head of suspicious activity reporting office & FC intelligence
Danske Bank
Flemming Klausen taler på konferencen Den nye EU Hvidvaskpakke - Insight Finance
Flemming Klausen
Anti-financial crime expert & ejer
RBA Advisory
Heidi Ravnholt taler på konferencen Den nye EU hvidvaskpakke - Insight Finance
Heidi Ravnholt
Kontorchef for forebyggelse af hvidvask og terrorfinansiering
Finanstilsynet
Jonathan Jordan taler på konferencen Den nye EU hvidvaskpakke - Insight Finance
Jonathan Jordan
Advokat
Plesner
Kenneth Ullmann Eenholt fra Implement Consulting Group taler hos Insight Events
Kenneth Ullmann Eenholt
Partner
Implement Consulting Group
Mathilde Engkebølle taler på konferencen Den nye EU Hvidvaskpakke - Insight Finance
Mathilde Engkebølle
FinCrime & Fraud Manager
EY

Priser

Early Bird!

Tilmelding senest 15. januar 2027

kr. 6.995,-

Tilmelding senest 19. februar 2027

kr. 7.995

Tilmelding efter 19. februar 2027

kr. 8.495

Du kan også tilmelde dig her: e-mail: info@insightevents.dk eller telefon: +45 35 25 35 45

Alle priser er ekskl. moms.

Du kan tilmelde dig direkte på hjemmesiden ved at klikke på ’Tilmelding og priser’ på arrangementets side: Du kan også sende e-mail til info@insightevents.dk eller ringe til os på telefon 35253545

Du får tilsendt en faktura og en ordrebekræftelse efter din tilmelding.

Er I flere interesserede fra samme virksomhed, der ønsker at deltage, så kontakt os for et godt tilbud: info@insightevents.dk eller på telefon: +4535253545.

Prisen inkluderer forplejning alle kursusdage (kaffe/te, frugt/kage og frokost).

Ja, du skal blot meddele det skriftligt til os via e-mail: info@insightevents.dk

Afbestilling skal ske skriftligt. Hvis du afbestiller op til 10 hverdage før afholdelsen, vil der blive opkrævet et gebyr på 10 %. Afbestiller du mindre end 10 hverdage før afholdelsen, opkræves 50 %. Hvis du afbestiller senere end 2 hverdage før afholdelsen, skal du betale den fulde pris. Er du selv forhindret i at deltage, har du også mulighed for at overdrage deltagelsen til en kollega.

Insight Events fralægger sig ansvaret for parkering og transport i forbindelse med arrangementet. Rejser du med offentlig transport anbefaler vi, at du planlægger og tjekker din rejse på rejseplanen.dk.

Skriv dig op og få besked, når vi lancerer programmet
Eventdetaljer
Advokaters obligatoriske efteruddannelse

Konferencen opfylder kravene for advokaters obligatoriske efteruddannelse

Kontakt

Program
Nina Meyer
nm@insightevents.dk
+45 30553092